این مطلب ۳۷۴۴ بار خوانده شده
رئیس سازمان امور عشایری در بیرجند:

۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به عشایر کشور پرداخت شد

رئیس سازمان امور عشایری کشور گفت: در ۲ سال گذشته ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه با سود ۴ درصد و بازپرداخت ۵ ساله با ضمانت زنجیره‌ای به عشایر اعطا کردیم و از محل صندوق توسعه ملی امسال بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد.

به گزارش بسیج عشایر؛ "کرمعلی قندالی" در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: همه شهروندان این کشور به عنوان مردمی که بزرگترین حادثه قرن را آفریده‌اند و پای آن ایستاده‌اند برای ما ارزشمند هستند. 

 

وی افزود: در اوضاعی که بسیاری از سرکردگان استکبار مباحث بسیار وحن‌آمیزی را مطرح می‌کنند باز هم مردم ایران علیرغم برخی مشکلات پای نظام و انقلاب ایستاده‌اند. 

 

رئیس سازمان امور عشایری کشور با بیان اینکه خدمت به این مردم بسیار ارزشمند است بیان کرد: در میان مردم  جامعه عشایری با خصلت‌های خاص، نجابت، غیرت و مقاومتشان در برابر سختی‌ها شناخته شده‌اند و توقعات آنها از کشور و دولت نیز حداقل است و از آن طرف اثرگذاری فوق‌العاده‌ای دارند.

 

قندالی با بیان اینکه علاوه بر ویژگی‌هایی اقتصادی دو ویژگی نهفته در عشایر وجود دارد که کمتر مورد بحث قرار می‌گیرد تصریح کرد: یکی از این مباحث اصالت فرهنگی عشایر است.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر جامعه عشایر در بحث تدین،  ولایت‌پذیری، دینداری و وطن پرستی امتیاز اول را دارند خاطرنشان کرد: در حوزه دفاع نیز وجود جامعه عشایری در مرز برای ایجاد امنیت بسیار ارزشمند است.

 

رئیس سازمان امور عشایری کشور تصریح کرد: به همین دلیل علیرغم کمی جمعیت تاثیرات عشایر بر جامعه عالی و قابل درک است و در این راستا  سعی داریم پیگیری‌هایی انجام دهیم.

 

رئیس سازمان امور عشایری کشور با بیان اینکه یکی از این مباحث حفظ کرامت عشایر است که برای ما بسیار مهم است اظهار داشت: عشایر گرچه به لحاظ مالی محروم هستند اما گفتن این جمله سخت است و آنان برای خود کرامت و نجابتی دارند.

 

وی افزود: اگر از منظر دیگر به عشایر نگاه کنیم عشایر به ظاهر فقیر هستند اما در اصل آنان ثروتی معنوی دارند که بیشتر از حدی که فکر کنیم ارزشمند است.

 

قندالی، بحث توانمندسازی به معنای واقعی را یکی دیگر از مباحث در حال پیگیری عنوان کرد و گفت: بخشی از این توانمندسازی نرم‌افزاری و بخشی سخت‌افزاری است.

 

رئیس سازمان امور عشایری کشور با اشاره به اینکه بخش نرم‌افزاری این است که بتوانیم در جنبه‌های آموزش، ترویج و تقویت تشکل‌های اجتماعی که عشایر دارند گام برداریم افزود: خوشبختانه در حوزه تشکل‌ها در کل کشور و از جمله خراسان جنوبی  وضعیت بسیار مناسبی داریم و یکی از تشکل‌های قوی ما در خراسان جنوبی اعم از اتحادیه، تشکل‌ها و صندوق خرد زنان روستایی است.

 

وی با بیان اینکه احساس ما این است که در جامعه به خصوص جامعه عشایری زنان نقش مهمتری دارند خاطرنشان کرد: در این راستا هدف از تاسیس صندوق خرد زنان روستایی استفاده از ظرفیت و توانمندی بانوان در عرصه تولید و فرهنگ است.

 

قندالی، با بیان اینکه بحث دیگری که در توانمندسازی نیاز است نیاز به یک پشتوانه قوی و قانونی دارد گفت: خوشبختانه در شورای عالی عشایر سال ۹۳ چند طرح مصوب شد که یکی از این طرح‌ها ارتقای سطح دانش، سواد و مهارت عشایر بود که دولت نیز مصوب کرد و از سال ۹۶ برای اجرا ابلاغ شد.

 

رئیس سازمان امور عشایری کشور بیان کرد: اگر این طرح اجرا شود و همه دستگاه‌ها برای اجرای این طرح وارد وظایف خود شوند مبنا و اساس توانمندسازی محکم خواهد شد و کار خوبی اتفاق خواهد افتاد.

 

وی خاطرنشان کرد: طرح دیگری که در حال پیگیری است طرحی در حوزه فرهنگی مذهبی است و در این طرح تمام دستگاه‌ها وظایفشان احصا شد و هر کسی باید در قالب این طرح وظایف خود را انجام دهد.

 

قندالی، طرح دیگر را طرح ویژه خدمات درمانی عنوان کرد و یادآور شد: این طرح‌ها بیشتر جنبه توانمندسازی و کمک به فرهنگ و بهداشت و درمان دارد.

 

رئیس سازمان امور عشایری کشور با اشاره به اینکه علاوه بر این ما سعی کردیم در این بحران تسهیلاتی که به راحت‌ترین وجه به دست مردم برسد تامین کنیم گفت: در این راستا خوشبختانه با کمک دولت طی ۲ سال گذشته ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه با سود ۴ درصد و بازپرداخت ۵ ساله با ضمانت زنجیره‌ای به عشایر اعطا کردیم.

 

وی یادآور شد: در این راستا از محل صندوق توسعه ملی امسال بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد که تاکنون بخشی اختصاص یافت که ۱۰ درصد از آن به خراسان جنوبی داده شده است.

 

قندالی افزود: در حوزه زنجیره ای تولید گوشت قرمز، در حوزه صنایع دستی، گیاهان دارویی، گردشگری ورود پیدا کردیم و روی آن کار می‌کنیم.

 

رئیس سازمان امور عشایری کشور خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی با وجود اینکه ظاهراً استانی پهناور و منطقه بیابانی و خشک طلقی می‌شود اما ظرفیت‌های عظیمی در این استان وجود دارد شاید یکی از ظرفیت‌هایی که خیلی خوب می‌توان از آن استفاده کرد بحث گیاهان دارویی است.

 

وی یادآور شد: امروز گیاه آنقوزه و وشق برداشت می‌شود و ارزش زیادی دارد که ما به آن توجه نمی‌کنیم اما میلیون‌ها از این گیاه در عرصه است که باید از آن استفاده کنیم.

 

قندالی گفت: در حوزه گردشگری ظرفیت عشایر هم برای گردشگری داخلی و هم بین‌المللی بسیار ظرفیت بزرگی است و صنایع دستی جزو فعالیت‌های در هم تنیده در فعالیت‌های عشایری است.

 

انتهای پیام/

 

منبع: تسنیم

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات